Czy zastanawialiście się kiedyś, jaka forma współpracy z pracodawcą najbardziej się opłaca? Etat, umowa zlecenie a może działalność? Jeśli tak, to ten artykuł jest dla Ciebie. Zapraszam do zapoznania się z kalkulatorem: porównanie różnych form zatrudnienia – etat czy działalność?

Jakie formy współpracy z pracodawcą?

Kalkulator umożliwia porównanie wszystkich najpopularniejszych form współpracy z pracodawcą.

 1. umowa o pracę
 2. umowa zlecenie
 3. umowa o dzieło
 4. umowa o pracę z autorską częścią wynagrodzenia z tytułu przekazania praw autorskich
 5. działalność gospodarcza z opodatkowaniem dochodów wg skali podatkowej 18%/32%
 6. działalność gospodarcza z opodatkowaniem dochodów podatkiem liniowym 19%

Poniżej pokrótce przedstawię jego działanie na przykładzie osoby zarabiającej 10 tys. zł. Kalkulator jest oczywiście elastyczny i można go dostosować do własnej sytuacji. Dla zastanawiających się nad możliwością współpracy z pracodawcą w ramach działalności gospodarczej przewidziano również możliwość wyrażenia wynagrodzenia za okres 1 dnia lub 1 godziny (jeśli taki okres rozliczeniowy do ustalenia wynagrodzenia jest właściwy).

Założenia dotyczące choroby oraz wypoczynku

Po wpisaniu wynagrodzenia możemy elastycznie określić, w jaki sposób jesteśmy wynagradzani podczas choroby oraz urlopu wypoczynkowego. Warto zwrócić uwagę, że najczęściej osoba zatrudniona na umowę o pracę ma w trakcie roku 26 dni pełnopłatnego urlopu wypoczynkowego (100%), a podczas choroby otrzymuje 80% bazowego wynagrodzenia. Z kolei współpracując z pracodawcą w ramach działalności gospodarczej, najczęściej nie zarabiasz, gdy chorujesz bądź bierzesz urlop. Oczywiście jeśli ktoś jest wysoko cenionym pracownikiem, to nawet współpracując w ramach działalności gospodarczej, może negocjować z pracodawcą płatny urlop wypoczynkowy bądź otrzymywanie wynagrodzenia również w czasie choroby.

Dlaczego warto w kalkulatorze ująć wysokość wynagrodzenia w czasie choroby bądź długość płatnego urlopu wypoczynkowego. Okazuje się, że osoba pracująca na umowie o pracę spędza w pracy ok. 218 dni w skali roku. Osoba, która ma możliwość korzystania jedynie z bezpłatnego urlopu wypoczynkowego raczej ograniczy długość wypoczynku. Przykładowo, ja w 2017 roku wykorzystam 28 dni urlopu (26 standardowych + 2 dni okolicznościowe), a żona jedynie 20 dni (prowadzi działalność gospodarczą). Wstępnie pokazuje to przewagę umowy o pracę. Za mniej spędzonych dni w pracy otrzymuje się efektywnie wyższe wynagrodzenie niż dla innych form zatrudnienia (umowa zlecenie, umowa o dzieło, działalność gospodarcza)

Założenia dotyczące opodatkowania

Główne założenia z punktu widzenia podatkowego, które trzeba przyjąć dla poszczególnych form współpracy z pracodawcą, zaprezentowałem w kilku poniższych punktach.

 1. Czy wykonujesz pracę w miejscowości zamieszkania? Jeśli nie, to przysługują Ci podwyższone koszy uzyskania przychodu (1 669 zł rocznie zamiast 1 335 zł rocznie)
 2. Stawka kosztów uzyskania przychodu w umowie zlecenie i umowie o dzieło. Standardowo koszty uzyskania przychodu dla umowy zlecenie oraz umowy o dzieło wynoszą 20% przychodu (pomniejszonego o składki na ubezpieczenie społeczne). Jeśli wykonujesz działalność twórczą, tj. przekazujesz pracodawcy prawa autorskie do wykonanego przez Ciebie utworu (np. jesteś programistą), to przysługuje Ci podwyższona stawka uzyskania przychodu (50%). Warto wiedzieć, że od 2018 r. dwukrotnie wzrasta limit kosztów uzyskania przychodów dla twórców. Pisałem o tym w tym artykule.

Jeśli rozważasz współpracę z pracodawcą na zasadach B2B, to dochodzą 3 założenia, które musisz rozważyć:

 • podstawa składek ZUS – od tej kwoty uzależniona jest wysokość składek ZUS. Pamiętaj, że im niższą podstawę składek zadeklarujesz, tym niższe składki (w tym emerytalne) będziesz odprowadzać. Przy niskich składkach emerytalnych warto pomyśleć o dodatkowej formie oszczędzania na emeryturę np. w ramach IKE lub IKZE. Na stronie NN TFI (dawnego ING TFI) możesz krok po kroku sprawdzić, który produkt jest dla Ciebie lepszy.
 • przewidywane miesięczne koszty prowadzenia działalności gospodarcze – chodzi o wydatki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, np. księgowość, telefon, paliwo. Prowadząc działalność gospodarczą masz możliwość (a nawet przywilej) odliczania od przychodów kosztów związanych z ich osiągnięciem. Osoby zatrudnione na umowie o pracę nie mają takiej możliwości
 • część kosztów prowadzenia działalności, które i tak ponosisz, nie prowadząc działalności, a które będziesz mógł zaliczyć w koszty działalności – chodzi np. o wydatki związane z dojazdami do pracy. Działalność gospodarcza, ma dużą przewagę nad innymi formami pracy, gdyż pozwala znacząco obniżać zobowiązania podatkowe w związku ze zwiększonymi kosztami

Porównanie różnych form zatrudnienia – etat czy działalność?

Przejdźmy do meritum. W przypadku wynagrodzenia 10 tys. brutto miesięcznie a dla działalności gospodarczej 10 tys. zł netto na fakturze VAT porównanie różnych form współpracy z pracodawcą wygląda jak w poniższej tabelce (w skali roku).

Umowa o pracę

 • Osoba zatrudniona na umowę o pracę otrzyma na rękę ok. 82 tys. zł, a łączny koszt pracodawcy wyniesie ok. 144 tys. zł
 • Osoba zatrudniona na umowę o pracę, której część wynagrodzenia (w tym przypadku 80%) pochodzi z przekazania pracodawcy praw autorskich otrzyma na rękę 87 tys. zł przy takim samym łącznym koszcie pracodawcy jak powyżej. Jeśli w swojej pracy tworzysz produkty, które spełniają warunki “utworu”, to warto zastanowić się nad wydzieleniem z wynagrodzenia części “autorskiej” wynagrodzenia. Pozwoli to zaoszczędzić na podatkach kilkaset złotych miesięcznie

Umowa zlecenie i o dzieło

 • Osoba pracująca na podstawie umowy zlecenie otrzyma na rękę 82 tys. zł (o 580 zł więcej niż na zwykłej umowie o pracę), a łączny koszt pracodawcy wyniesie ok. 135 tys. zł (o ponad 5 tys. zł mniej niż w przypadku umowy o pracę). W takiej sytuacji pracodawca oszczędza na swoich kosztach, gdyż nie wypłaca Ci wynagrodzenia za czas urlopu i choroby. Jeśli pracujesz na umowie zlecenie, to warto negocjować z pracodawcą zrównanie jego łącznych kosztów do analogicznych jak na umowie o pracę. Twoje wynagrodzenie wówczas wzrośnie.
 • Osoba pracująca na umowie o dzieło (przy założeniu nie odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne) otrzyma wynagrodzenie na rękę na poziomie ok. 96 tys. zł (aż o 14 tys. zł więcej w skali roku niż na zwykłej umowie o pracę). Co ważne koszty pracodawcy będą dużo niższe niż na umowie o pracę, gdyż wyniosą 112 tys. zł. W tej sytuacji sprawiedliwe wydaje się negocjowanie zwiększenia kosztów pracodawcy, który korzysta na tym, że nie odprowadza składek na ubezpieczenie społeczne z tytułu Twojej pracy. Zwiększone wynagrodzenie mógłbyś samodzielnie przeznaczyć na zainwestowanie na emeryturę. Umowa o dzieło można nazwać umową śmieciową (nie odprowadzasz składek na emeryturę), ale jeśli łączne koszty pracodawcy byłyby na poziomie 144 tys. zł (tak jak na umowie o pracę), to otrzymałbyś na rękę 118 tys. zł czyli samodzielnie mógłbyś zaoszczędzić na przyszłą emeryturę.

Działalność gospodarcza

 • Osoba prowadząca działalność gospodarczą i rozliczająca się z podatku wg skali podatkowej, otrzymałaby na rękę 82 tys. zł (czyli tylko 505 zł więcej niż na umowie o pracę). Koszty pracodawcy byłyby niższe o ponad 32 tys. zł (w porównaniu z umową o pracę) i wyniosłyby 112 tys. zł. Przykład ten pokazuje, że jeśli kwota brutto na umowie o pracę jest równa kwocie netto z faktury VAT, to na rękę otrzymujesz podobną kwotę. Pracodawca płaci zaś znacznie mniej, gdy współpracujecie na zasadach B2B. Warto o tym pamiętać i negocjować odpowiednie zwiększenie kwoty netto na fakturze, gdy pracodawca proponuję Ci tę formę współpracy. Zwróć uwagę, że na działalności gospodarczej pomimo podobnej wysokości wynagrodzenia netto jak na umowie o pracę, odprowadzasz dużo niższe składki na ubezpieczenie emerytalne (6,2 tys. zł vs 23 tys. zł na umowie o pracę). Warto w takim przypadku pomyśleć o dodatkowej formie oszczędzania na emeryturę np. w ramach IKE lub IKZE. Na stronie NN TFI (dawnego ING TFI) możesz krok po kroku sprawdzić, który produkt jest dla Ciebie lepszy.
 • Osoba prowadząca działalność gospodarczą i rozliczająca się podatkiem liniowym 19%, otrzymałaby na rękę 82 tys. zł. Kwota jest więc podobna jak przy rozliczaniu się z podatku wg skali podatkowej. Dołączony bezpłatnie do artykułu kalkulator pozwala również sprawdzić, czy bardziej opłaca się płacić podatek wg skali podatkowej, czy rozliczać się podatkiem liniowym.

Porównanie w skali miesiąca i dnia

Dla niektórych lepiej może przemówić porównanie wyrażone w skali miesiąca/dnia. Przedstawiłem je poniżej.

Prośba o udostępnianie + bezpłatny szablon

Na koniec gorąca prośba o udostępnianie wpisu znajomym z pracy/rodzinie. Może ktoś z nich zastanawia się nad przejściem nad wyborem formy współpracy z pracodawcą i nie wie jak porównać je w aspekcie finansowym. Wystarczy, że klikniesz pod artykułem np. niebieską literkę “f“. Jeśli nie chcesz przeoczyć kolejnych artykułów, zapisz się do mojego newslettera. Wystarczy, że na górze strony po prawej stronie klikniesz “zapisz się“. Jeśli stoisz przed jakąś decyzją finansową i chciałbyś, żebym to przeanalizował, daj znać, np. używając formularza kontaktowego po prawej stronie.

Zapraszam do dyskusji na powyższy temat. Załączony poniżej kalkulator pozwala ocenić wymiar finansowy opisanych powyżej czynników. Znajomość opłacalności różnych form zatrudnienia jest bardzo istotna przed podjęciem decyzji oraz pozwala negocjować z pracodawcą. Jeśli wiesz, że proponowana Ci forma współpracy oznacza dużo niższe łączne koszty pracodawcy, możesz negocjować odpowiednie zwiększenie wynagrodzenia.

W kalkulatorze nie bez powodu porównuję również łączną wysokość wynagrodzenia netto (na rękę) oraz składek emerytalnych. W przypadku umowy o dzieło i działalności gospodarczej wysokość składek emerytalnych jest stosunkowo niskie. Warto więc zadbać o odpowiednie zabezpieczenie emerytalne, np. korzystając z opisanych w artykule produktów IKE i IKZE.

Szablon opłacalności korzystania z różnych form współpracy z pracodawcą:

 

Inne popularne artykuły na moim blogu

Zachęcam również do zapoznania się z innymi artykułami:

 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *