W związku ze zmianą podatkową obowiązującą od 2018, która polega na zwiększeniu stawki podatku dla przychodów z najmu, postanowiłem przeanalizować, jakie skutki finansowe i dla kogo ta zmiana niesie. Udostępniam również szablon, dzięki któremu policzysz, jak zmiana ta wpłynie na Twoje finanse.

Dochody z najmu – wprowadzenie limitu dla stawki 8,5% – przed zmianą

Stawka podatku dla przychodów z najmu nieruchomości (w przypadku wyboru opodatkowania stawką ryczałtową) do końca 2017 r. wynosiła 8,5%. Stawka ta obowiązywała niezależnie od wysokości uzyskiwanych dochodów. Jeśli osiągałeś roczne przychody z najmu w wysokości 24 tys. zł, to Twój podatek wynosił 2 040 zł. Jeśli osiągałeś roczne przychody pięciokrotnie wyższe, czyli w wysokości 120 tys. zł, to Twój podatek wynosił 10 200 zł. Prosta konstrukcja liniowa.

Dochody z najmu – wprowadzenie limitu dla stawki 8,5% – po zmianie

Od 1 stycznia 2018 r. stawka ryczałtowego podatku od przychodów z najmu nieruchomości wynosi 8,5% jedynie do kwoty przychodu równego 100 tys. zł. Po przekroczeniu tej kwoty, stawka (dla nadwyżki ponad tę kwotę) wzrasta do 12,5% (link do ustawy). Jeśli osiągałeś roczne przychody z najmu w wysokości 24 tys. zł, to Twój podatek nadal będzie wynosił 2040 zł. Osiąganie pięciokrotnie wyższych przychodów czyli 120 tys. zł, oznacza, że Twój podatek będzie wynosił 11 000 zł. Będzie wyższy o 7,8% tj. nominalnie o 800 zł. Efektywna stawka podatku wzrośnie z 8,5% do 9,17%. Oznacza to progresywną skalę podatkową.

Powyższe zmiany zobrazowałem w dwóch poniższych tabelkach:

Dochody z najmu – wprowadzenie limitu dla stawki 8,5% – zmiany dla poszczególnych poziomów przychodów

Na poniższym wykresie pokazałem wpływ zmiany wysokości płaconego podatku dla różnych poziomów przychodów z najmu. Dla osób osiągających miesięczny przychód z najmu w wysokości 8 333 zł nic się nie zmienia. Zakładając, że rentowność z najmu (stosunek rocznego czynszu do wartości nieruchomości) wynosi 5%, to wprowadzona zmiana podatkowa dotyczy jedynie osób, które wynajmują nieruchomości o łącznej wartości przekraczającej 2 mln zł (100 tys. zł rocznie podzielone przez 5%).

Dla osoby osiągającej miesięczny przychód z najmu na poziomie 15 tys. zł wprowadzenie limitu dla stawki 8,5% oznacza wyższy podatek o 3 200 zł rocznie. Pytanie tylko jak liczne jest grono osób, które osiągając przychód z wynajmu na poziomie 15 tys. zł miesięcznie (tj. ok. 10 kawalerek w Warszawie) korzystają z opodatkowania ryczałtem a nie w ramach działalności gospodarczej. Zachęcam do komentarzy.

Prośba o udostępnianie + bezpłatny szablon

Na koniec gorąca prośba o udostępnianie wpisu znajomym/rodzinie (być może wiesz, że kogoś mogą dotyczyć te zmiany). Wystarczy, że klikniesz pod artykułem np. niebieską literkę “f“. Jeśli nie chcesz przeoczyć kolejnych artykułów, zapisz się do mojego newslettera. Wystarczy, że na górze strony po prawej stronie klikniesz “zapisz się” (obiecuję zero spamu!). Jeśli stoisz przed jakąś decyzją finansową i chciałbyś, żebym to przeanalizował, daj znać, np. używając formularza kontaktowego po prawej stronie.

 

 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane Posty

Bez kategorii

Podsumowanie 2017 r. oraz plany na 2018 r.

Rozpoczęcie nowego roku składnia do podsumowania ubiegłego roku. Zakładając bloga nie miałem sprecyzowanych planów, jeśli chodzi o statystyki. Blog został uruchomiony 8 sierpnia 2017 r. Od tej daty do końca 2017 r.: