Emerytura

Zniesienie limitu składek ZUS oraz zwiększenie limitu kosztów autorskich – ile zyskasz lub stracisz?

W związku z dość dużym zainteresowaniem artykułem "Zniesienie limitu składek ZUS - skutki finansowe z perspektywy pracownika i gospodarki", postanowiłem przeanalizować łączny efekt dwóch zmian: zniesienie limitu składek ZUS oraz zwiększenie limitu kosztów autorskich. Są to najważniejsze zmiany podatkowe przewidziane na 2018 r. dla osób najwięcej zarabiających. W poniższym artykule sprawdzę, ile zyskasz lub stracisz w wyniku tych zmian. Jak zmieni się Twoje wynagrodzenie? Czy opłaci Ci się otworzyć działalność gospodarczą, aby nie stracić? (więcej…)

Emerytura

Czy oszczędzanie w Pracowniczych Planach Kapitałowych się opłaca?

W ostatnich dniach zaprezentowane zostały główne założenia Pracowniczych Planów Kapitałowych - dodatkowej formy oszczędzania na emeryturę. Program jest skierowany do ponad 11 mln osób, więc najprawdopodobniej dotyczy również Ciebie. Czy oszczędzanie w Pracowniczych Planach Kapitałowych się opłaca? Ile wyższa może być Twoja emerytura? Ile niższe będą przez to Twoje zarobki?  O jakie kwoty w skali całego kraju chodzi? Odpowiedzi na te pytania poznasz w tym artykule. Zapraszam! (więcej…)

Emerytura

Zniesienie limitu składek ZUS – skutki finansowe z perspektywy pracownika i gospodarki

Zniesienie limitu składek ZUS (na ubezpieczenia emerytalne i rentowe), powyżej którego obecnie nie płaci się składek przewiduje projekt przyjęty tym tygodniu przez rząd. Zmiany mają wejść w życie już od 2018 r. i mają "dać" sektorowi finansów publicznych ok. 5,4 mld zł. W poniższym artykule policzę, z czyjej kieszeni będzie pochodzić te 5,4 mld zł. Jak zmienią się wynagrodzenia osób, których dotyczą zmiany oraz o ile mogą wzrosnąć ich emerytury? (więcej…)

Statystyka GUS

Czy w Polsce mamy równouprawnienie kobiet i mężczyzn??

Czy zastanawialiście się, czy w Polsce mamy równouprawnienie kobiet i mężczyzn? Czy kobiety zarabiają w Polsce mniej niż mężczyźni? Pewnie każdy z nas ma na ten temat swoje przemyślenia. Zapraszam do krótkiej analizy, w której przedstawiam porównanie łącznych dochodów mężczyzn i kobiet uzyskiwanych w trakcie całego życia. Na koniec przedstawię odpowiedź na pytanie, kto komu i ile powinien płacić, aby było fifty-fifty :) (więcej…)

Demografia

Analiza demograficzna – cz. 1 – Dlaczego PKB Polski może spaść o 25%?

Dzisiejszym artykułem rozpoczynam 3-częściową serię zatytułowaną "analiza demograficzna", opisującą skutki zmian demograficznych zachodzących w Polsce. Analizy ze smutnym przesłaniem, bo dotyczącą tematu starzenia się społeczeństwa. Moim zdaniem jest to jedno z kluczowych wyzwań, przed którymi stoi Polska. Starzenie społeczeństwa jako wynik zmieniającej się struktury demograficznej (bo o tym mowa) niesie za sobą wiele konsekwencji. Nie tylko demograficznych (zmiana udziału poszczególnych grup wiekowych), ale też ekonomicznych, społecznych czy nawet politycznych. (więcej…)